5 шкіл, 5 дитсадків і 5 стадіонів мали з’явитися на Черкащині вже до кінця цього року. Це у рамках програми «Велике будівництво» ще восени 2019-го обіцяв президент Володимир Зеленський. Однак більшість із цих об’єктів так і не збудують. Тож народний депутат України Сергій Рудик вирішив особисто розібратися, чому.
100, 100, 100 – це не «абракадабра», а розрекламована президентом і урядом ще восени минулого року програма «Велике будівництво». У рамках цієї програми до кінця 2020 року в Україні мали були побудовані 100 шкіл, 100 дитячих садочків і 100 стадіонів. І разом з усіма дорогами, які мали звести до кінця цього року, це повинно було дати цілих 150 тисяч нових робочих місць.
- Днями відбулася комісія з відбору проектів ДФРР, це ключове джерело фінансування усіх цих ініціатив. Знаєте, скільки Черкащина отримала садочків? 0,0. А скільки обласна адміністрація подала? Стільки ж. Якби ми були єдині, можна було би подумати: недосвідчені керівники, дітей давно вже не було, ще якісь причини. Але, на жаль, таких областей в Україні дуже багато. Хоча ще 23 квітня на спільному брифінгу міністр регіонального розвитку Чернишов із головою адміністрації Романом Боднарем говорили про 4 (садочки), 4 (школи), 4 (стадіони). Чим їм не вгодив Жаботинський садочок «Колосочок» чи інша установа – «Зірочка» в Шполянському районі – мені можна тільки гадати, – дивується народний депутат. – Безперечно це прикра історія. І якби йшлося тільки про те, що обманули президента чи прем’єра, ну і гріх з ним. Хіба вперше? Але йдеться про те, що в черговий раз обдурили людей. Звичайно, можна було би «постібатися», як дуже часто роблять наші керівники замість того, щоб показувати людям результати своєї роботи. І розказати про те, що з прийняттям закону про ринок землі через кілька років садочків у наших селах не буде потрібно. Але я сподіваюся на продовження. Тому 7 травня, а саме цього дня мали бути закінчені тендерні процедури по дитячих майданчиках і садочках у Черкаській області, я відніс свого листа президенту та прем’єру. Даю їм місяць на те, що вони зроблять відповідні висновки. Чи будуть вони, чи ні, ми побачимо вже зовсім скоро. Але насправді дуже дивно, коли буквально за кілька днів уся програма будівництва дитячої інфраструктури береться і забувається.
Як розповів Сергій Рудик, обласна влада пояснює це рейтинговою системою оцінки. Мовляв , профінансували тільки ті проекти, які мають найвищий рейтинг.
- Але ж це неправда. Достатньо глянути на документ, прийнятий комісією, щоб зрозуміти, що за такою логікою мав бути профінансований стадіон у Городищі, який набрав 71 бал, а не проект, який отримав 67,5 балів і потрапив у фінальний список. Я вже, до речі, не кажу про саму систему оцінки регіональної комісії, де за вказівкою керівника місцевий член може зробити все, що йому скажуть. По-іншому я не можу пояснити, чому стадіон у Жашкові був оцінений всього у 50 балів, а стадіон у Стеблеві Косунь-Шевченківського району – у нуль. Таких прикладів я можу навести не менше 10, а то і 15. Коли хороші серйозні інфраструктурні проекти, на які бракує коштів у місцевих громад і які могли бути профінансовані з ДФРР, були завалені обласною комісією. Чого тільки вартує будинок культури на 600 місць у Каневі, рейтинг – 39 балів, чи реконструкція ЦРЛ у Драбові – 35 балів, комунальне підприємство «Чигирин» на модернізацію технічної бази отримало всього 33 бали, а Звенигородка на вуличне освітлення 34?! 32 бали – дитячому садочку у селі Сахнівка Корсунь-Шевченківського району і 32 бали – Ватутіному на реконструкцію полігону твердих побутових відходів. Невже це не актуальна тема? Золотоніське водопостачання було оцінено у 30 балів, а безоплатне перевезення учнів до місця навчання у Христинівському районі – у 29. Таких прикладів можна наводити багато. У мене є цілий список тих, які хотіли, але не змогли отримати державну підтримку. Шановні державні службовці всіх рівнів – від РДА до цілого Офісу президента. Хочу вам нагадати прописні істини. Більшість українців мешкають не в столиці і навіть не в обласних центрах, а в глибинці, у селах і маленьких містечках. І саме їм держава повинна допомогти у першу чергу – зробити їхні громади спроможними, а життя людей, які в них мешкають, – більш комфортним і безпечним. Я стою на цій позиції і хотілося б, щоб ви були моїми однодумцями, – підкреслив народний депутат.