Народний депутат України Сергій Рудик вважає неприпустимими «космічні» зарплати та премії, які собі призначають члени Уряду і директори державних підприємств, більшість із яких є збитковими:
“Інформація про те, що за грудень 2019 року міністри «намалювали» собі шалені премії, минулого тижня викликала неабиякий резонанс у суспільстві. Адже в той час, коли більшість українців ледве зводять кінці з кінцями, Уряд у грудні минулого року виписав міністрам та їхнім заступникам “космічні” надбавки. Понад 40 чиновників Кабміну отримали до 315 000 грн “новорічних премій”. Так, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов за грудень отримав 222,5 тис. грн, а його заступники від 267 до 315 (?!) тис. грн, міністр юстиції Денис Малюська – 226 тис. грн, міністр соцполітики Юлія Соколовська – 216 тис. грн, перший заступник міністра культури Анатолій Максимчук – 248 тис. грн, а заступники – від 204 до 240 тис. грн, міністр закордонних справ Вадим Пристайко – 233 тис. грн.
Попри недолугі виправдання прем’єра Гончарука про те, що високі зарплати чиновників потрібні, аби не було спокуси брати хабарі, негативне ставлення до такої практики висловив і голова ВРУ Разумков, і навіть президент Зеленський. Здавалося б, висновки зроблені, і більше таке не повториться. Однак днями міністр освіти і науки Ганна Новосад заявила, що 36 тис. грн міністерської зарплати їй ледве вистачає, щоб «нормально» прожити самій, а от якщо вона захоче мати дітей, то їй цих грошей не вистачить. А як на 860 грн соціальної допомоги має прожити молода мама з дитиною, на 2 тис. грн пенсії пенсіонерка, яка 40 чи 50 років пропрацювала у колгоспі, на 4723 грн мінімальної зарплати санітарка чи на 5 тис. грн молодий вчитель або ж лікар?!
Та обурюватися у соцмережах можуть усі. Але я народний депутат, тому і діяти маю відповідно до своїх повноважень. Тому 16 січня ми з колегами зареєстрували Проект Закону № 2750 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо упорядкування умов грошового забезпечення окремих категорій осіб.
Я вважаю, що зарплати посадовців мають бути прив’язані до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлюється на 1 січня кожного року, а розмір премії – обмежений. Так, відповідно до проекту, посадовий оклад для міністрів має становити: для прем’єра – 12 прожиткових мінімумів, першого віце-прем’єра – 11,5, віце-прем’єра – 11, для міністрів – 10. Для керівників центральних органів виконавчої влади зі спецстатусом – 10,5, керівників інших органів виконавчої влади – 10, першого заступника, заступника міністра, першого заступника, заступника керівника іншого центрального органу виконавчої влади – 9,5, держсекретаря міністерства – 9 прожиткових мінімумів. Посадовий оклад прокурора окружної прокуратури не має перевищувати 10, з 1 січня 2021 року 12 прожиткових мінімумів, а з 1 січня 2022 року – 13 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Не менш обурливою є і ситуація з керівниками держпідприємств, таких як «Укрпошта», «Укрзалізниця» чи «Нафтогаз». Просто коли річна зарплата керівника збиткової «Укрпошти» у кілька разів більша, ніж річна зарплата президента США, – це вже просто знущання над українцями. Із нетерпінням чекаю, як відреагують на цей законопроект представники монобільшості».