Боротьба за мандат. Понад пів сотні судових засідань, два перерахунки голосів та скасування результатів виборів. Депутат-самовисуванець у 198 окрузі Сергій Рудик уже який тиждень намагається отримати мандат як переможець перегонів. Він навіть присягу у Верховній Раді склав, проте голосувати досі не може. Хто затягує процес – про це далі в матеріалі.
8:30 ранку, Шостий апеляційний адміністративний суд Києва. Саме тут уже вкотре депутат-самовисуванець у скандально відомому 198 окрузі Сергій Рудик намагається отримати мандат і картку для голосування. Судове засідання – незвично коротке.
“Нам стало відомо що був складений протокол засідання безперервного засідання окружної комісії, вже після винесення рішення. Де було чітко відображалися всі скарги. Процедура виймання, транспортування протоколів – і все ми мали донести суду. Повністю надали докази. Це була 281 сторінка цього протоколу з підписами, печатками. Але, на моє переконання, – суд не захотів розглядати такий великий масив документів. Фактично, захищаючи своїх колег, які прийняли 10 серпня рішення. Тому дуже швидко – за 10 хвилин була підготовлена ухвала, де нам по суті відмовили без усіляких юридичних підстав – з підстав, які юридичного значення не мають”, – наголосив Олексій Салоїд, адвокат Сергія Рудика.
Самовисуванець від Черкаської області Сергій Рудик зіткнувся на 198 окрузі із партією влади – і виграв. Після того його опоненти почали засипати суди різної інстанції однотипними скаргами та заявами. ЦВК уже двічі проголошувала його переможцем – і він навіть склав у Верховній Раді депутатську присягу. Проте, картки для голосування так не отримав і досі.
“Справа розглядалася майже 50 засіданням судів. Черкаський окружний адмінсуд, 6 апеляційний – де ми зараз знаходимося, Вищий касаційний, Верховний суд, Велика палата Верховного суду розглядає справу, яка людською мовою називається – “кандидат від влади проти переможця виборів по 198 округу, де вибори були закінчені ще 22 липня”. Та сторона ніяким чином не могла наблизитися до результату, до першого місця – а це підтверджує перерахунок по 21 дільниці, який показав співпадіння голосів 1 в 1. Вони зайняли позицію оскарження дій окружної комісії, а потім ЦВК”, – наголосив Сергій Рудик, кандидат у депутати Верховної Ради.
Ну а поки самовисуванець бореться із системою, провідні українські юристи кажуть – що такі ситуації ганьблять державу.
“Ситуація, з урахуванням тієї кількості судових рішень – вона, дійсно, заплуталась. В будь якому випадку, такі справи не личать Україні в цілому – тому що вони нас проявляють в поганому світлі. Бо якщо суд вирішує, що щось потрібно перераховувати – то щось було зроблено не так. Якщо щось було зроблено не так – то чому. Я думаю, треба буде вивчати, коли все закінчиться все – вивчати всі обставини. Що було зроблено не так, чому було зроблено не так, чи не має там якогось умислу, чи не має там кримінальних діянь і чи притягати когось до відповідальності, чи ні, – бо там якісь технічні помилки були зроблені.
Треба говорити про те, що люди повинні вже визнати – що питання, хто є обраним – повинно вирішуватись на виборчих дільницях, а не в судах. Але останнім часом – і це не поодинокі випадки спорів – вони, все ж таки, залежать від судових рішень”, – зазначив Михайло Ілляшев, заслужений юрист України.
В найближчому часі депутат-самовисуванець ще раз намагатиметься отримати картку для голосування, та попри тиск провладних опонентів приступити до своїх конституційних обов’язків.