Гемодіаліз – життєво необхідна процедура для хворих з хронічною нирковою недостатністю. Без неї токсини з організму не виводяться і людина помирає. Апарат називають «штучною ниркою» – він дозволяє хворим в Україні продовжити життя в середньому на 15 -17 років. Звісно, за умов, що процедура очищення крові буде регулярною.
Сьогодні життя 229-ти нирочників Черкащини перебуває в заручниках держави: обласний департамент охорони здоров’я та районні управління не профінансували закупівлю послуг з гемодіалізу. І хоча ще у березні сесія Черкаської обласної ради ухвалила рішення про виділення 8 млн. грн. для нирочників, пацієнти-гемодіалізники й досі не отримали рятівних процедур.
Підняти цю проблему на державний рівень має намір народний депутат України від Черкащини Сергій Рудик: «В області склалася критична ситуація з діалізною допомогою. Деякі департаменти охорони здоров’я до цього часу навіть не розпочинали процедуру проведення тендеру. На сьогодні в області укладено лише три угоди на закупівлю послуг для хворих – в Черкасах, Катеринопільському та Христинівському районах».
Депутат переконаний в тому, що за відсутність вчасно проведених тендерів мають понести відповідальність місцеві чиновники. Сергій Рудик обіцяє з’ясувати причини даної колізії – кошти виділені, а послуги по забезпеченню апаратом «штучної нирки» не надійшли до медичних закладів, Черкаської обласної лікарні (її філій) та клініки «Фрезеніус». Депутат вже направив звернення на районні лікарні області з вимогою невідкладно розпочати процедури тендеру та надати йому ґрунтовні пояснення щодо причин зволікання в їх проведенні.
На думку депутата, лікувальна програма щодо забезпечення хворих на ниркову недостатність витратними матеріалами для проведення гемодіалізу мала би бути Загальнодержавною цільовою програмою.
«Стосовно хронічних захворювань має бути державна програма по фінансуванню, де послуги зазначатимуться адресно на кожного пацієнта. Сьогодні, коли фінансування здійснюється виключно з обласного бюджету та через субвенції, ніхто не може бути впевнений у своєчасності як фінансування, так і укладання закупівельних договорів на надання медичних послуг» – говорить депутат.
На сьогодні в області методом гемодіалізу лікується 229 осіб, з них 150 – в Черкаській обласній лікарні та 79 – у ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна». Вартість лікування одного хворого протягом року складає понад 260 тис.грн. Ціна питання на 2015 рік – близько 65 млн.грн.